Ισπανία-Λετονία 69-74: Νίκη-έκπληξη για την ομάδα του Μπάνκι

Η Λετονία έκανε την μεγάλη έκπληξη της ημέρας και νίκησε την Ισπανία με 74-69, για τον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του Παγκοσμίου /νΚυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ισπανία να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-29).

Η ομάδα του κόουτς Σκαριόλο ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-47). Η Λετονία του κόουτς Μπάνκι ήταν καταιγιστική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-11, νίκησε την Ισπαννία με 74-69.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Ντάβις Μπέρτανς και Κούρουκς με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ισπανία ξεχώρισε ο Γουίλι Ερνγκανγκόμεθ με 14 πόντους, με τους Μπιθουέλα και Γκαρούμπα να σκοράρουν από ΄έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-17, 32-29, 58-47, 69-74