Βραζιλία-Ισπανία 78-96: Το καθάρισε η ρόχα στην τέταρτη περίοδο

Η Ισπανία νίκησε την Βραζιλία με 96-78 και έκανε το 2/2, ενώ η σελεσάο έπεσε στο 1-1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Βραζιλία να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21).

Η Ισπανία ανέβασε τα γκάζια στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-20, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-42).

Παρά την πίεση της Βραζιλίας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Εσπάνια διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-59). Η Ισπανία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-19, νίκησε την Βραζιλία με 96-78.

Από την Ισπανία διακρίθηκαν οι Αλντάμα και Γουίλι Ερνγκαγκόμεθ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βραζιλία ξεχώρσαιν οι Καμπόκλο (11 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μάτεους με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-50, 59-64, 78-96