Ιταλία-Δομινικανή Δημοκρατία 82-87: Με τα τρίποντα του Φελίζ και το double double του Τάουνς

Η Δομινικανή Δημοκρατία έκανε την έκπληξη και με μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, νίκησε την Ιταλία με 87-82, κάνοντας το 2/2, ενώ η σκουάντρα ατζούρα έπεσε στο 1-1.

Καταιγιστική η Ιταλία στα πρώτα τρία λεπτά με το 12-0. Η Δομινικανή Δημοκρατία με εννέα σερί πόντους μείωσε στους τρεις πόντους στο 5' λεπτό (12-9). Η σκουάντρα ατζούρα προστάτεψε το προβάδισμα της στα επόμενα πέντε λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Αν και η γειτονική μας χώρα είχε διαφορά οχτώ πόντων σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η χώρα της Καραιβικής με ένα επί μέρους σκορ 12-3, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 19' λεπτό (38-37). Η Ιταλία βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38). Ιδιαίτερα, ο προπονητής της σκουάντρα ατζούρα, Τζιανμάρκο Ποτσέκο αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τάουνας και ο Φέλιζ ήταν καταιγιστικοί και με ένα επί μέρους σκορ 31-17 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Δομινικανή Δημοκρατία προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόου (69-56). Αν και η Ιταλία πάλεψε για να επιστρέψει στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στους τρεις πόντους στο 39' λεπτό (85-82), έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-18, η Δομινικανή Δημοκρατία βρήκε λύσεις και νίκησε με 87-82.

Από την Δομινικανή Δημοκρατία διακρίθηκαν οι Φελίζ (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 7/10 τρίποντα) και Τάουνς (11 ριμπαουντ και 5 ασίστ) με 24 πόντους ε΄καστος. Από την Ιταλία ξεχώρισαν οι Σπίσου (5 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Φοντέκιο (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ0 με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-13, 39-38, 56-69, 82-87