Ισπανία-Ακτή Ελεφαντοστού 94-64: Τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ οδήγησαν την ρόχα στην νίκη

Η Ισπανία ήταν καταιγιστική και νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 94-64, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Καταιγιστική ήταν η Ισπανία στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-17). Η ρόχα ανέβασε ακόμα παραπάνω τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-17, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-34).

Η χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου είχε τον κύριο έλεγχο στον αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 20-13 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-47). Διατήρησε την μεγάλη της διαφορά η Ισπανία στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 94-64.

Από την Ισπανία διακρίθηκαν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Γκαρούμπα (7 ριμπάουντ) με 22 και 12 πόντους αντίστοια , με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να σκοράρει 11 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 4 ασίστ. Από την Ακτή Ελεφαντοστού ξεχώρισαν οι Κονέ (3 ασίστ) και Νταλί (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 11 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-17, 53-34, 73-47, 94-64