ΗΠΑ-Νέα Ζηλανδία 99-72: Με κομβικό τον Μπανκέρο και με έξι διψήφιους παίκτες επικράτησε η Team USA

Οι ΗΠΑ νίκησαν την Νέα Ζηλανδία με 99-72, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

H Νέα Ζηλανδία έκανε την έκπληξη και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο 5' λεπτό (14-4). Οι Αμερικανοί συνήλθαν αμέσως και με ένα επί μέρους σκορ 15-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι ΗΠΑ ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-36).

Η ομάδα του κόουτς Στιβ Κερ ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 31-22 και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-58). Οι ΗΠΑ ήταν σαρωτικοί στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, νίκησαν την Νέα Ζηλανδία με 99-72.

Απο τις ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Μπανκέρο (4 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Έντουαρντς (7 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα. Άλλοι τέσσερις παίκτες της Team USA είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Τζάκσον με 12 πόντους, ο Ριβς με 12 πόντους, ο Μπράνσον με 10 πόντους και ο Χάλιμπαρτον με 10 πόντους.

Από την Νέα Ζηλανδία ξεχώρισε ο Τε Ράνγκι με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ οι Ντιλέινι (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Ίλι (4 ριμπάουντ και 5 ασίστ) σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-18, 45-36, 76-58, 99-72