Ισπανία-Δομινικανή Δημοκρατία 86-77: Ζορίστηκε αλλά πήρε την νίκη η ρόχα στο φιλικό αγώνα

Η Ισπανία νίκησε την Δομινικανή Δημοκρατία με 86-77 σε φιλικό αγώνα.

Αν και η χώρα της Καραιβικής πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18), η Ισπανία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Οι δύο χώρες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ρόχα να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-60). Η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Δομινικανή Δημοκρατία με 86-77, σε φιλικό προετοιμασίας, ενόψει του Παγκοσμίου Κυπε΄΄λλου 2023

Από την Ισπανία διακρίθηκε ο Νούνιες με 16 πόντους, ενώ ο διεθνής Ισπανός φόργουορντ του Παναθηναικού, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε έξι πόντους. Από την Δομινικανή Δημοκρατία ξεχώρισε ο Καρλ Άντονι Τάουνς με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 18-21, 40-36, 68-60, 86-77