Αυστραλία-Βραζιλία 86-90: Η σελεσάο την λύγισε στο τέλος με double double του Καμπόκλο

Η Βραζιλία έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Αυστραλία με 90-86 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στην Μελβούρνη.

Η Βραζιλία ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-13). Η Αυστραλία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 28-20, με την χώρα της Νότιας Αμερικής να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Η χώρα της Ωκεανίας πήρε το momentum στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-21, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-64). Η Βραζιλία έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, κατάφερε να νικήσει την Αυστραλία με 90-86 σε φιλικό αγώνα.

Από την Βραζιλία διακρίθηκαν οι Καμπόκλο (12 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μπενίτε (3 ριμπάουντ) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Αυστραλία ξεχώρισαν οι Γκίντει (10 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Μίλλς (5 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 20 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-23, 41-43, 71-64, 86-90