Σερβία-Ιταλία 88-89: Επιστροφή από το -17 και νίκη για την σκουάντρα ατζούρα

Η Ιταλία επέστρεψε από το -17 (28-11, 5' λεπτό) και κατάφερε να νικήσει την Σερβία σε φιλικό αγώνα με 89-88, στην δεύτερη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις.

Η Σερβία ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά με 6 τρίποντα και πολλούς πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα, ενώ είχε διαφορά 17 πόντων στο 5' λεπτό (28-11) . Απίθανο καλάθι του Γκούντουριτς ανάμεσα σε τρεις παίκτες της Ιταλίας, ενώ ο Μαρίνκοβιτς έβαλε τρίποντο buzzer beater. Η βαλκανική χώρα ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-19).

Η σκουάντρα ατζούρα ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-15. Η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 19' λεπτό (45-44). Ο Αβράμοβιτς με δίποντο στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα, έδωσε την Σερβία προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-44).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η σκουάντρα ατζούρα είχε το προβάδισμα στο σκορ περισσότερες φορές, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-70).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την Ιταλια να ξεφεύγει στους πέντε πόντους στο 34' λεπτό (80-75) μετά από το κλέψιμο και το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Προτσίντα. Η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο έλεγχε τον αγώνα και πήγε την διαφορά στους έξι πόντους στο 38' λεπτό (88-82). Η σκουάντρα ατζούρα συνέχισε να έχει το προβάδισμα και με βολή του Φοντέκιο έκανε το 89-85 στο 39' λεπτό. Ο Μπογκντάνοβιτς έβαλε ένα τρίποντο μειώνοντας σε 89-88, αλλά ήταν ο μοιραίος παίκτης και έχασε το τελευταίο σουτ. Η Ιταλία νίκησε την Σερβία με 89-88 σε φιλικό αγώνα.

Από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Σπανιόλο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Γιόβιτς και Μπογκντάνοβιτς με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-19, 47-44, 70-70, 89-88