Λιθουανία-Ουκρανία 100-72: Με κομβικούς τους Καρινιάουσκας και Κουζμίνσκας

Η Λιθουανία νίκησε την Ουκρανία με 100-72 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Η χώρα της Βαλτικής πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-17, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-38).

Οι "πράσινοι" διατήρησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-59). Η Λιθουανία είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί με΄ρους σκορ 31-14, νίκησε την Ουκρανία με 100-72.

Από την Λιθουανία διακρίθηκε ο Καρινιάουσκας με 18 πόντους, με τους Μπέντζιους και Κουζμίνσκας να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Ουκρανία ξεχώρισαν οι Κόβλιαρ και Μισούλα με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα.
Η Λιθουανία θα αντιμετωπίσει στον Δ' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, την Αίγυπτο, το Μεξικό και το Μαυροβούνιο.

Δεκάλεπτα: 21-21, 51-38, 69-59, 100-72