Λιθουανία-Ιορδανία 93-75: Επικράτηση σε φιλικό αγώνα για την χώρα της Βαλτικής

Η Εθνική Λιθουανίας νίκησε την Εθνική Ιορδανίας με 92-75 σε φιλικό αγώνα.

Η χώρα της Βαλτικής είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-36). Η ασιατική χώρα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 24-7. Οι "πράσινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-60). Η Λιθουανία είχε το πάνω χέρι στην τέ΄ταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, νίκησε την Ιορδανία με 93-75.

Η Εθνική Ιορδανίας είναι στον Γ' όμιλο της Εθνικής Ελλάδας για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, ενώ η Εθνική Λιθουανίας βρίσκεται στον Δ' όμιλο και είναι πιθανή αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Από την Εθνική Λιθουανίας διακρίθηκαν οι Γιογκέλα και Σαργκιούνας με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ιορδανίας ξεχώρισαν οι Ντουβερίογλου και Αμπασάς με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-12, 59-36, 66-60, 93-75