Σερβία - Γαλλία 76-91: Ανέβασαν στροφές και κατέκτησαν το χάλκινο

Η Γαλλία πήρε τη νίκη με 91-76 και κατέκτησε την τρίτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτή ήταν μια ρεβάνς για τις Γαλλίδες, καθώς οι δύο ομάδες τον περασμένο μήνα είχαν βρεθεί αντιμέτωπες στο τελικό του Eurobasket όπου είχε κερδίσει η Σερβία.

Δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα στο παιχνίδι (23-19,10') με την πρώτη περίοδο να ανήκει στις Σέρβες, ενώ οι  Γαλλίδες άρχισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο να... πατάνε  λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.  Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να πηγαίνουν σχεδόν χέρι-χέρι μέχρι το ημίχρονο (40-43,20'). Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Γαλλίας ανέβασε στροφές και κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και να πάρει διαφορά ασφαλείας καθώς έφτασε στο +11 (56-67,30').  Το τελευταίο μέρος είχε ρυπική διαδικασία καθώς η Σεβία δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει και έτσι οι Γαλλίδες έφτασαν στην εύκολη νίκη με 91-76.