Προκρίθηκε η Πολωνία στο Προ-Ολυμπιακό τουρνουά, αγωνία για Μπαλτσερόβσκι

Η Πολωνία νίκησε την Βοσνία Ερζεγοβίνη με 76-72 στον τελικό του τουρνουά και προκρίθηκε στο Προ-Ολυμπιακό τουρνουά.

Οι δύο χώρες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23), ενώ η ομάδα του κόουτς Ιγκόρ Μίλιτσιτς προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι ΄δύο χώρες και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-54). Το ματς έγινε ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο, με την Πολωνία να είναι πιο αποτελεσματική, να νικάει την Βοσνία Ερζεγοβίνη με 76-72 και πήρε το εισιτήριο για το Προ-Ολυμπιακό τουρνουά.

Ο διεθνής Πολωνός σέντερ του Παναθηναικού, Αλεκσάντερ Μπαλτσερόφσκι χτύπησε στον αγώνα σε μια προσπάθεια για alley-oop κάρφωμα. Έπεσε με την μέση με άσχημο τρόπο και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Δεκάλεπτα: 23-23, 39-40, 54-54, 72-76