Πολωνία-Ουγγαρία 83-81: Με 22αρα του Μπαλτσερόφσκι

Η Πολωνία νίκησε την Ουγγαρία με 83-81, στην πρώτη αγωνιστική του προ-Προολυμπιακού τουρνουά.

Οι δύο χώρες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-13, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-32).

Οι Μαγυάροι έκαναν την ανατροπή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-21, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Πολωνία να βρίσκει απαντήσεις και για αυτό νίκησε την Ουγγαρία, με 83-81.

Από την Πολωνία διακρίθηκαν οι Μπαλτσερόφσκι (6 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Σοκολόφσκι (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ουγγαρία ξεχώρισαν οι Περλ και Βοιβόντα με 24 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-32, 59-60, 83-81