Λιθουανία-Εσθονία 90-88: Φιλική νίκη για την Λιέτουβα χωρίς NBAers και Γκριγκόνις

Η Εθνική Λιθουανίας παρά τις απουσίες, κατάφερε να επικρατήσει της Εθνικής Εσθονίας με 90-88 σε φιλική αναμέτρηση.

Η Λιθουανία δεν είχε στην διάθεση της, τους Βαλαντσιούνας, Σαμπόνις, Γκριγκόνις και Κουζμίνσκας στο φιλικό με την Εσθονία. Η Λιέτουβα κατάφερε να πάρει προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (73-62).

Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα (28-27) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Εθνική Λιθουανίας να προηγείται με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-62). Το προβάδισμα οι Λιθουανοί το κράτησαν και στην τέταρτη περίοδο, παρά το επί μέρους σκορ 26-17 για την Εσθονία και νίκησαν με 90-88.

Από την Εσθονία διακρίθηκαν οι Κουλαμάρ και Τρέιερ με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιθουανία ξεχώρισαν οι Μπραζντέικις και Λεκαβίτσιοτς με 16 κι 15 πόντους.

Υπενθυμίζουμε ότι η Εθνική Εσθονίας βρίσκεται στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας στο Eurobasket 2022.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-35, 73-62, 90-88