Γαλλία-Ολλανδία 89-65: Με υπογραφή των Φουρνιέ και Γκομπέρ

Η Εθνική Γαλλίας νίκησε την Εθνική Ολλανδίας με 89-65 σε φιλική αναμέτρηση.

Οι Εθνικές ομάδες που θα συμμετέχουν στην τελική φάση του EuroBasket 2022, δίνουν τα πρώτα τους φιλικά, αυτήν την περίοδο. Η Γαλλία αντιμετώπισε την Ολλανδία, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και τους τρικολόρ να παίρνουν προβάδισμα έξι πόντων (45-39).

Η ομάδα που κοουτσάρει ο προπονητής Βενσάν Κολέ, πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-12, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-51). Η Γαλλία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ολλανδία με 89-65.

Από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Φουρνιέ και Γκομπέρ με 15 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα, με τον Πουαριέ να σκοράρει  έντεκα πόντους και να μαζεύει οχτώ ριμπάουντ. Από την Εθνική Ολλανδίας ξεχώρισε ο νεοαποκτηθείς παίκτης του ΠΑΟΚ, Γιανίκ Φράνκε, με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-39, 71-51, 89-65