Κύπρος - Βοσνία 66-99: Με το αριστερό στην πρεμιέρα των προκριματικών

Η Κύπρος,που έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2025 ως διοργανώτρια, ηττήθηκε με 99-66 από την Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο "Τάσσος Παπαδόπουλος".

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα φοβερό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 11-2 χάρη σε 3/4 τρίποντα από Γουίλις και Τίγκα. Οι Βόσνιοι επέστρεψαν με μπροστάρη τον Μούσα,ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-28. Ο ξέφρενος επιθετικός ρυθμός δεν ήταν δυνατόν να συνεχιστεί και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Κύπρος βρήκε μόλις 6 πόντους στα πρώτα 5'30" και την Βοσνία να ξεφεύγει με 10 για πρώτη φορά (33-43) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-51.

Στο δεύτερο μισό,τα καλάθια των Στυλιανού και Γουίλις κατέβασαν την διαφορά στους 10 (47-57) αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν μέχρι και το +21 για το 56-77 της τρίτης περιόδο. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να είναι πολύ άστοχη και τελικά να ηττάται με 99-66.

Κορυφαίος των Κυπρίων ήταν ο Ντάρραλ Γουίλις με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ,με τον Φίλιππο Τίγκα να προσθέτει άλλους 19. Για τους νικητές ο σούπερσταρ Τζάναν Μούσα είχε 26 πόντους,ενώ ο Πενάβα πέτυχε 15.

Τα δεκάλεπτα:27-28,38-51,56-77,66-99