ΑΕΚ-Ουνικάχα 65-75: Έχασαν την πρωτιά οι κιτρινόμαυροι, πηγαίνουν στα playoffs με μειονέκτημα έδρας

Η ΑΕΚ ηττήθηκε εντός έδρας από την Ουνικάχα Μάλαγα με 75-65, με την ισπανική ομάδα να ανεβαίνει στο 5-1, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 4-2. Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα προημιτελικά του BCL, αλλά η Ένωση επειδή τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο, θα έχει μειονέκτημα έδρας στους "8".

Αν και η Ουνικάχα είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 5' λεπτό (1-12). Οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τους κιτρινόμαυρους να ισοφαρίζουν στο 15' λεπτό (33-33), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Η ομάδα από την Μάλαγα είχε τα ηνία στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την διαφορά να μένει σε χαμηλά επίπεδα και την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει ξανά στο 26' λεπτό (53-53). Οι Ισπανοί με ένα επί μέρους σκορ 6-2 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-55). Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν ξανά στο 32' λεπτό (61-61), αλλά η Ουνικάχα Μάλαγα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 16-10, νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 75-65.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Μπριθουέλα με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μίτσελ και Λεμάρ με 14 και 12 πόντους

Δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59,  65-75

On Fire: Ο Κάρτερ της Ουνικάχα Μάλαγα με 15 πόντους

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Λίστσκα, Κοζλόβσκις