Λιμόζ-ΑΕΚ 63-69: Διπλό για τους κιτρινόμαυρους και είναι μια ανάσα από τους 8 του BCL

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας την Λιμόζ με 69-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1, ενώ η γαλλική ομάδα έπεσε στο 0-4, για την φάση των 16 του BCL.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 2' λεπτό (5-0), με την Λιμόζ να φέρνει τον αγώνα στα ίσα στο 5' λεπτό (7-7). Οι κιτρινόμαυροι έκαναν ένα σερί δέκα πόντων και ήταν στο +10 στο 8' λεπτό (17-7). Η γαλλική ομάδα με ένα δικό της σερί επτά πόντων, μείωσε την διαφορά, με την ελληνική ομάδα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Στο +11 ήταν η ελληνική ομάδα στο 13' λεπτό και είχε τον πρώτο λόγο για περισσότερη ώρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 19-14, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-31).

Η γαλλική ομάδα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχε επτά πόντους διαφορά στο 24' λεπτό (40-33). Η Ένωση με οχτώ σερί πόντους, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 25' λεπτό (41-40). Η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στα επόμενα λεπτά, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-51). Αν και οι "πράσινοι" ισοφάρισαν στο 31' λεπτό (54-54) και μείωσαν στους δύο πόντους στο 36' λεπτό (63-61), η ΑΕΚ επέβαλλε τον ρυθμό της, είχε τα ηνία του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 69-63.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκα οι Λεμάρ (3ρ. και 4 ασίστ) και Στρέλνιεκς (1ρ.) με 16 πόντους έκαστος, ενώ ο Οριόλα είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την Λιμόζ ξεχώρισαν οι Λανγκ (5ρ. και 3 ασίστ) και Ουγκολίν (2ρ. και 3 ασίστ) με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69

On Fire: Ο Λανγκ της Λιμόζ, ο Λεμάρ της ΑΕΚ και ο Στρέλνιεκς της ΑΕΚ με 16 πόντους

Διαιτητές: Λίζκα, Κοζλόβσκις, Ατάρντ