ΑΕΚ – Λιμόζ 82-72: Νίκη καρδιάς για την Ένωση που βλέπει τους «8»

Η ΑΕΚ άντεξε στον… βομβαρδισμό της Λιμόζ στο ξεκίνημα του αγώνα (9/12 τρίποντα), επέστρεψε από το -20 του 13 (17-37) και με άμυνα για… σεμινάριο στο τελευταίο δεκάλεπτο (δέχτηκε μόλις επτά πόντους), επιβλήθηκε των Γάλλων με 82-72,  ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-1, στην φάση των «16» του BCL.

Μονόλογος για την Λιμόζ ήταν το πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης των Άνω Λιοσίων, με τους Γάλλους να… πυροβολούν χωρίς οίκτο από την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό πως στο 13’ το σκορ ήταν 17-37 (!) για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μετρούσαν ήδη 9/12 τρίποντα! Από εκείνο το σημείο και μετά, πάντως, η Ένωση άρχισε να… ροκανίζει την διαφορά, τρέχοντας ένα επιμέρους 15-5 για το 32-42, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 35-42, χάρη σε τρίποντο του Στρέλνιεκς.΄

Μίτσελ και Μάιλς μείωσαν ακόμα περισσότερο, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (40-45), όμως η Λιμόζ απάντησε με ένα 7-3, ξεφεύγοντας και πάλι με εννέα πόντους (43-52). Η ΑΕΚ επέστρεψε και με τους Μάιλς και ΜακΓκρίφ μείωσε στους 4 (59-63), προτού ο Γκρέιβς γράψει το 59-65, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γουίλιαμς έφερε και πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (64-67), με τον Μάιλς να μειώνει στον πόντο (66-67). Το κάρφωμα του Μίτσελ για το 68-68, έφερε το παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή, 5’24’’ για το φινάλε, ενώ Στρέλνιεκς και Μίτσελ έβαλαν μπροστά την Ένωση με 71-68. Το λέι απ του Γιάνκοβιτς για το 73-68 έδωσε πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων στους «κιτρινόμαυρους», ενώ το τρίποντο του Στρέλνιεκς για το 77-68 στο 38’ έβαλε… τέλος στο ματς. Έτσι, το τελικό 82-72 φέρνει την ΑΕΚ στο 2-1, ενώ η Λιμόζ παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρία παιχνίδια στην φάση των 16.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72

On fire: Καθοριστικός ο Μίτσελ με 21 πόντους και εννέα ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 της Λιμόζ (17-37) στο 13’

Ξεχώρισαν: 20 πόντους πέτυχε ο Μάιλς και 13 ο Κένι Γουίλιαμς, ενώ για την Λιμόζ, ο Γκρέιβς είχε 20 πόντους, επτά ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Διαιτητές: Καστίγιο, Καλατράβα, Αουνγκρόγκερς