BCL, Γαλατάσαραϊ - ΑΕΚ 71-81: Μεγάλη νίκη οι κιτρινόμαυροι μέσα στην Τουρκία (pic)

Η ΑΕΚ νίκησε τη Γαλατάσαραϊ μέσα στην Τουρκία με σκορ 71-81και πραγματοποίησε την πρώτη της νίκη στη φάση των «16» του BCL.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα Έλληνες και Τούρκοι έχουν το ίδιο ρεκόρ με 1 νίκη και 1 ήττα.

Στο τέλος ξεχώρισε η ψυχραιμία και η ευστοχία της ΑΕΚ

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και τη Γαλατά να έχει ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Καμία ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει με καλή διαφορά υπέρ της, με την ΑΕΚ να προσπερνά μόλις με 5 πόντους, αλλά τους Τούρκους να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «Ένωση» κατάφερε να πάρει μια διαφορά 6 πόντων υπέρ της. Πιο συγκεκριμένα ο Κένι Γουίλιαμς περίπου 2' πριν τη λήξη της περιόδου έκανε το 52-58, ενώ ο Στρέλνιεκς μετά από λίγο (1:36'') έκανε 55-61 ευστοχώντας σε σουτ 3 πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 57-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με την ομάδα του Καντζούρη να έχει πάντα τον πρώτο λόγο. Με 4' να απομένουν για το τέλος, ο Ακίλ Μίτσελ έκανε το 66-70, για να απαντήσει άμεσα ο Ράσελ για το 68-70.

Λίγο αργότερα και με 2:22'' να απομένουν ο Κένι Γουίλιαμς ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 68-73 και ο ίδιος παίκτης στην επόμενη φάση έκανε το 68-75 δίνοντας στην ΑΕΚ αέρα 7 πόντων.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα Μίτσελ και Γουίλιαμς ήταν ψύχραιμοι ευστοχώντας στις βολές και διαμόρφωσαν το τελικό 71-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.

On fire: Ο Γιάννις Στρέλνιεκς ήταν... «καυτός» από τα 6.75, έχοντας 4/6 τρίποντα και 18 πόντους συνολικά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για την ΑΕΚ (το τελικό σκορ 71-81)

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ, ο Ακίλ Μίτσελ ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, με τον αθλητή της «Ένωσης» να κάνει νταμπλ νταμπλ μαζεύοντας 13 ριμπάουντ. Από τη Γαλατά πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίλαν Έννις με 18 πόντους.

Διαιτητές: Κόντε, Γκλίσιτς, Μαέστρε