Ρέτζιο Εμίλια-ΑΕΚ 73-84: Οι κιτρινόμαυροι σάρωσαν και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 84-73, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ με 1-1.

Αν και η Ρέτζιο Εμίλια πήρε προβάδισμα με +4 στο 5' λεπτό (13-9), η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 9-2, προσπέρασε και ήταν στο +3 στο 8' λεπτό (18-15). Οι "κόκκινοι" με τέσσερις σερί πόντους, ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-17, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-36).

Η ομάδα του κόουτς Ηλία Καντζούρη κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-48). Αν και η Ρέτζιο Εμίλια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-17, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της και για αυτό νίκησε εκτός έδρας με 84-73,

Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Μάντσεν με 17 πόντους, με τους ΜακΓκρίφ και Μίτσελ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Τσιντσιαρίνι (11 ασίστ και 3ρ.) και Ανίμ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Βούλιτς, Σάλινς

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 70-48 (Οι 22 πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 31' λεπτό)