Τούρκ Τέλεκομ-ΑΕΚ 78-66: Ήττα και αποκλεισμός της Ένωσης από το Final 8

Η Τούρκ Τέλεκομ υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της ΑΕΚ με 78-66 , με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 2-3 , ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 2-3 και αποκλείστηκαν από τα προημιτελικά του BCL.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (10-6, 4'), με την Τουρκ Τέλεκομ να απαντά και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Οι γηπεδούχοι είχαν τον κύριο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκουν λύσεις και να κρατούν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ (33-29, 18'). Βέβαια, η Τουρκ Τέλεκομ κατάφερε να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Αν και οι κιτρινόμαυροι πέρασαν μπροστά στο 22' (40-39), η Τούρκ Τέλεκομ με ένα επί μέρους σκορ 16-6, πήρε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-46). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους (70-55, 37'), αλλά η Ενώση με ένα επί μέρους σκορ 11-4, μείωσε στους οχτώ πόντους (74-66, 39'). Η ΑΕΚ είτε να νικήσει είτε να ηττηθεί κάτω από εννιά πόντους για να κρατήσει την διαφορά του πρώτου αγώνα, κάτι που όμως δεν κατόρθωσε, αφού η Τούρκ Τέλεκομ νίκησε με 78-66

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66

On Fire: Ο Κάιλ Γουίλτζερ με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 38:53 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 70-55 (οι 15 πόντοι της Τούρκ Τέλεκομ) στο 37'

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Κίνγκσλει και Μέισον με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τούρκ Τελεκόμ διακρίθηκε ο Γουίλτζερ με 24 πόντους κια οι Τζόνσον και Κορκμάζ σκόραραν από 10 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 29 ριμπάουντ της ΑΕΚ, με την Τούρκ Τέλεκομ να έχει 44 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Κόντε, Ματζόνι,Καστίγιο