Νίζνι Νόβγκοροντ-ΑΕΚ 88-60: Δεύτερη σερί ήττα για τους κιτρινόμαυρους

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ εκτός έδρας κόντρα στην Νίζνι Νόβγκοροντ και για αυτό γνώρισε την ήττα από την Ρωσική ομάδα με 88-60, με αποτέλεσμα να πέσει στο 2-2, ενώ η Ρωσική ομάδα έκανε το 4 στα 4 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του BCL

Παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέντε πόντους στο 2' (7-2), η Νίζνι Νόβγκοροντ έπαιξε πιο αποτελεσματικά και με ένα επί μέρους 23-8, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-15). Αν και οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στους έξι πόντους (25-19, 11'), η Ρωσική ομάδα κατάφερε με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 21-11, να έχει προβάδισμα με δεκαέξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-30).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 25-12, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-42). Η διαφορά ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τους κιτρινόμαυρους να μην μπορούν να μειώσουν και την Νίζνι Νόβγοροντ να παίρνει την νίκη με 88-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-30, 71-42, 88-60
On Fire: Ο Κομόλοφ της Νίζνι Νόβγοροντ με 21 πόντους και δύο ριμπάουντ σε 27:24 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-53 (οι 32 πόντοι της Νίζνι Νόβγοροντ) στο 38'.
Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Μωραίτης με 13 πόντους, ενώ οι Λάνγκφορντ και Μέικον σκόραραν από εννιά πόντους έκαστος. Από την Νίζνι Νόβγκοροντ διακρίθηκαν οι Κομόλοφ και Σέφερντ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 32 ριμπάουντ της ΑΕΚ, με την Νίζνι Νόβγκοροντ να έχει 45 ριμπάουντ.
Διαιτητές: Γκλίσιτς, Γιασεβίτσιους, Σαράπα