Τουρκ Τέλεκομ-Νίζνι 71-84: Πήρε το διπλό και έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή

Η Νίζνι Νόβγκοροντ νίκησε εκτός έδρας την Τούρκ Τέλεκομ με 84-71 και ανέβηκε στο 2-0, όπως και η ΑΕΚ, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 1-2 και την τρίτη θέση.

Η Νίζνι Νόβγκοροντ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17).  Οι Ρώσοι είχαν τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάρα την πίεση της Τουρκ Τέλεκομ, κατάφερε να έχει προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-14 και πήραν προβάδισμα με 18 πόντους (69-51). Αν και η Τούρκ Τέλεκομ μείωσε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 22-15, η Νίζνι Νόβγκοροντ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 84-71.

Από την Νίζνι Νόνγκοροντ διακρίθηκαν οι Ασταπκόβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Σέφερντ με 19 πόντους, ενώ από την Τούρκ Τέλεκομ ξεχώρισε ο Τζόνσον με 14 πόντους, με τους Ντέκερ και Κορκμάζ να σκοράρουν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-26, 35-47, 51-69, 71-84