Χάποελ Χολόν-ΑΕΚ 77-71: Ήττα στο Ισραήλ και... μπλέκει σε περιπέτειες η Ένωση

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ και ηττήθηκε από την Χάποελ Χολόν του κόουτς Στέφανου Δέδα με 77-71, με αποτέλεσμα να πέσει στο 3-2 και να έχουν το ίδιο ρεκόρ με τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την ΑΕΚ να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος τξης πρώτης περιόδου (19-18). Η Χάποελ Χολόν ανέτρεψε το σκορ, με ένα επί μέρους 20-13 και πέρασε μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-32).

Οι γηπεδούχοι έχτισαν μια διαφορά, ανεβάζοντας την και στους δέκα πόντους (51-41), αλλά είχαν μόλις δύο πόντους προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-53). Οι κιτρινόμαυροι ξαναπέρασαν μπροστά στο 31' (56-55) και ανέβασαν την διαφορά στους τρεις πόντους (58-55), αλλά η Χάποελ Χολόν ξαναπήρε το προβάδισμα στο 35' (65-63). Μετά την ισοπαλία (67-67) στο 36', στα τελευταία τέσσερα λεπτά η Χάποελ Χολόν είχε ένα επί μέρους σκορ 10-4 και νίκησε την ΑΕΚ με 77-71.

Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι ΜακΓκί και Τζόνσον με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους.

Περίοδοι: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71

Διαιτητές: Κιουλίν, Γιλμάζ, Κρέγιτς

On Fire: Ο Λάνγκφορντ της ΑΕΚ με 19 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 51-41, οι δέκα πόντοι διαφορά για την Χάποελ Χολόν

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/26 της ΑΕΚ στα τρίποντα