Σέλτικς-Ράπτορς 122-125: Ο Λάουρι τους κράτησε «ζωντανούς» (vid)

Οι Ράπτορς κατάφεραν να επικρατήσουν με 125-122 των Σέλτικς, έπειτα από δύο παρατάσεις και παρέμειναν «ζωντανοί», με την σειρά να οδηγείται στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι.

Οι πρωταθλητές κυνηγούσαν στο σκορ από το ξεκίνημα του ματς, με τους Σέλτικς μάλιστα να παίρνουν διαφορά 12 πόντων (41-29) στην δεύτερη περίοδο.

Οι Ράπτορς δεν το έβαλαν κάτω, έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και επέστρεψαν στο ματς, το οποίο ήταν πραγματικό ντέρμπι από εκείνο το σημείο και έπειτα.

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Γουόκερ αστόχησε σε λέι-απ, εν συνεχεία ο Σιάκαμ αστόχησε σε τρίποντο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου δεν βγήκε νικητής και χρειάστηκε και δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, όπου...μίλησαν οι Λάουρι και Πάουελ, με μεγάλα σουτ οδήγησαν στη νίκη τους Ράπτορς και πλέον η πρόκριση στους τελικούς περιφέρειας θα κριθεί στο έβδομο και τελευταίο ματς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 52-48, 77-81, 98-98, 106-106, 122-125

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 29 (4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Τάις 18 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 5 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σμαρτ 23 (6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπράουν 31 (11/30 σουτ, 4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 6, Ρ. Γουίλιαμς 4, Γουαναμέικερ 6 (2)

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 12 (5/19 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανουνόμπι 13 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκασόλ 8 (2), Λάουρι 33 (6 ρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 21 (3/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ιμπάκα 13 (3), Πάουελ 23 (3), Τόμας 2