Κρόνος – Ηρόδοτος 57-38: Η Γρηγοροπούλου ήταν άπιαστη

Σε… περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση  που άνοιξε την αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων ο Κρόνος, με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να φτάνει με άνεση στην νίκη με 57-38 απέναντι στον Ηρόδοτο και να ξεκινά με το δεξί την υπεράσπιση των δύο συνεχόμενων τίτλων του.  Εκπληκτική η Γρηγοροπούλου με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Ο Κρόνος έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τις… άγριες διαθέσεις του, καθώς ξεκίνησε το παιχνίδι με 11-1 (!), κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 13-5. Η ομάδα του Αγ. Δημητρίου συνέχισε με το… πόδι στο γκάζι και στο β’ δεκάλεπτο και με όπλο την πιεστική της άμυνα και τα πολλά κλεψίματα, έφτασε στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους με προβάδισμα 16 πόντων (34-18).

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια και στο β’ μισό του αγώνα, με τον Κρόνο να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας από την ομάδα της Κρήτης, να μπαίνει στην τελευταία… ευθεία του ματς με προβάδισμα 20 πόντων (48-28), φτάνοντας με άνεση στην νίκη με 57-38.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Γρηγοροπούλου, που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ. 12 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ είχε η Ζιάκα, ενώ η Διαμαντοπούλου είχε 11 πόντους. Από πλευράς Ηροδότου, ξεχώρισε η Μανουκάκη με 15 πόντους.