Τενερίφη - Μάλαγα 75-80: Κυπελλούχος Ευρώπης για το BCL η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο

Η Μάλαγα είναι η μεγάλη νικήτρια του φετινού Basketball Champions League,επικρατώντας με 80-75 της Τενερίφης στον τελικό του Final Four του Βελιγραδίου.

Οι δύο φιναλίστ ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι με το σκορ στα πρώτα 7 λεπτά να είναι μόλις 6-6,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 10-16 υπέρ της Μάλαγα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,οι τυπικά φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ξεμακρύνουν από την αντίπαλο τους καθώς στο τέλος του ημιχρόνου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-6 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 11 πόντους (27-38).

Στο δεύτερο μισό, το τρίποντο του Τζέντοβιτς ανέβασε την διαφορά στους 15 για την Ουνικάχα (29-44). Κάπου εκεί η Τενερίφη αντέδρασε με επιμέρους σκορ 13-2 και έριξε την διαφορά στους 4 (50-54). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 56-62,όπως αυτό διαμορφώθηκε από τρίποντο του Μπαρέιρο. Εκεί,το alley oop κάρφωμα του Σιμά έδωσε ξανά διψήφια διαφορά στην Μάλαγα,αλλά η Τενερίφη μείωσε ξανά στους 4 (63-67) με τρίποντο του Φιτιπάλδο, ωστόσο η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο απάντησε με σερί 5-0 για το 63-72 και πήρε ισχυρό προβάδισμα κούπας. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στους 6 (71-77) δύο λεπτά πριν την λήξη του τελικού με καλάθι του Σερμαντίνι,αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις επόμενες επιθέσεις. Οι δύο βολές του Κάιλ Γκάι έκαναν το 73-77,ο Φιτιπάλδο έκλεψε αλλά φοβήθηκε να τελειώσει την φάση στον αιφνιδιασμό,με αποτέλεσμα να κάνει λάθος πάσα και να σκορπάει τις πιθανότητες για την ανατροπή. Η Μάλαγα αναδείχθηκε νικήτρια της φετινής διοργάνωσης με τελικό σκορ 75-80.

Για τους τροπαιούχους ο Κέντρικ Πέρι πέτυχε 17 πόντους,ενώ ο Νιχάτ Τζέντοβιτς προσέθεσε 14. Για τους ηττημένους ο Κάιλ Γκάι είχε 18 πόντους αλλά με 1/6 τρίποντα και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι 16.

Τα δεκάλεπτα:10-16,27-38,56-62,75-80