Μούρθια – ΑΕΚ 100-89: Εφιάλτης στο πρώτο δεκάλεπτο και πέμπτη ήττα για την Ένωση

Η ΑΕΚ έζησε έναν… εφιάλτη στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Μούρθια (35-15), βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς (63-56 στο 27’), όμως στο τέλος υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Ισπανών, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 100-89, που την άφησε χωρίς θετικό αποτέλεσμα, μετά από πέντε αγωνιστικές στην φάση των «16» του BCL.

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για την ΑΕΚ, με την Μούρθια να πιάνει από τον… λαιμό τους «κιτρινόμαυρους», από το αρχικό 4-4. Οι Ισπανοί έτρεξαν ένα 12-0 για το 16-4, ο Χόλινς με τρίποντο μείωσε σε 16-7, για να ακολουθήσει, όμως, ακόμα ένα 10-2 για το 27-9, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με την Μούρθια στο +20 (35-15). Εντελώς διαφορετική η εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την ΑΕΚ, με πρωταγωνιστή τον Κουζμίνσκας, να τρέχει ένα 8-0, ρίχνοντας την διαφορά στους 12 (35-23). Η αντεπίθεση της Ένωσης συνεχίστηκε, με το τρίποντο του Ραντλ να ρίχνει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (39-30), ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Κουζμίνσκας, μείωσε ακόμα περισσότερο σε 41-33.  Ο… καταιγισμός τριπόντων από την ελληνική ομάδα συνεχίστηκε, με τον ΜακΡέι να μειώνει σε 43-36, Σλίβα και Τοντόροβιτς έστειλαν και πάλι την διαφορά στο +12 για την Μούρθια (50-38), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Ισπανούς μπροστά με 55-44.

Αγραβάνης και ΜακΡέι, με ένα 6-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έριξε και πάλι την διαφορά στους επτά πόντους (57-50), ακόμα ένα καλάθι του παίκτη της ΑΕΚ μείωσε σε 63-56, όμως Σαντ – Ρος και Ραντέμπο, με ένα 7-0… εκτόξευσαν εκ νέου την διαφορά στο +14 για την Μούρθια (70-56), με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα 16 πόντων (79-63). Ένα 7-0, με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, έστειλε την Μούρθια στο +23 (86-63), ΜακΡέι και Κουζμίνσκας μείωσαν σε 86-68, όμως το παιχνίδι δεν είχε επιστροφή για την ΑΕΚ, με την Μούρθια να φτάνει με… σβηστές τις μηχανές στην νίκη με 100-89, που την φέρνει στο 4-1, αφήνοντας τους «κιτρινόμαυρους» χωρίς νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ασταμάτητος ο Ραντέμπο με 31 πόντους, με τον Σλίβα να έχει 16 πόντους και τον Ένις 13 για την Μούρθια, ενώ από πλευράς ΑΕΚ, 19 πόντους σημείωσε ο Κουζμίνσκας, 13 ο ΜακΡέι, ενώ Κουζέλογλου και Αγραβάνης είχαν από 12 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 55-44, 79-63, 100-89