ΠΑΟΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-77: Το θρίλερ της Πυλαίας βάφτηκε ασπρόμαυρο

Τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ που… έριξε στο καναβάτσο την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 79-77, αποτέλεσμα που φέρνει τον δικέφαλο στο 2-1 και στην κορυφή του Group G του BCL, ρεκόρ που έχουν, πλέον και οι Ισραηλινοί.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Πυλαίας. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-13 στο 7’, μετά από τρίποντο του Άλστον, με την Χάποελ, όμως, να τρέχει ένα 0-6 μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου για το 17-19. Ο Λεμάρ ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 8-0, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (17-21), ενώ Τζόνσον και Κάρινγκτον έφεραν τους Ισραηλινούς στο +6 (19-25). Σε εκείνο το σημείο, όμως, λες και ο ΠΑΟΚ…γύρισε το κουμπί στο «on», με τον δικέφαλο να απαντά με ένα 12-0, που τον έφερε στο 31-25. Σμιθ και Γκίλμορ ανέβασαν το προβάδισμα στο +8 για τον ΠΑΟΚ (38-31), όμως, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, η Χάποελ είχε τον τελευταίο λόγω και με ένα μίνι 1-4 μείωσε σε 39-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πυλαίας.

Ένα γρήγορο 5-0 για την Χάποελ, έβαλε και πάλι τους Ισραηλινούς μπροστά με 40-39, όμως ο ΠΑΟΚ… ξέσπασε εκ νέου και με ακόμα ένα μεγάλο σερί (10-0), ξέφυγε με 49-40. Συνεχόμενα καλάθια του Φρίντρικσον έβαλαν «stop» στην αντεπίθεση της Χάποελ (55-49), ενώ το τρίποντο του Μπελιάουσκας έγραψε μέσα σε αποθέωση το 58-51. Το τρίποντο του Σμιθ για το 61-51, έφερε την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε διψήφιο προβάδισμα (61-51), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ μπροστά με +11 (63-52). Ένα γρήγορο 7-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου από πλευράς Χάποελ… ροκάνισε άμεσα την διαφορά στους 4 πόντους (63-59). Ο Σμιθ… έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων (65-59), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και με το τρίποντο του Λεμάρ μείωσαν στον πόντο (67-66). Χάρισον και Άλστον έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 75-69,  όμως η Χάποελ επέστρ4εψε, ισοφαρίζοντας σε 75-75. Ο Κένταλ Σμιθ πήρε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων από τον Λεμάρ, διαμορφώνοντας το 78-75 στα 46’’. Ο Ζούσμαν μείωσε σε 78-77 στα 33’’, με τον Σμιθ να κόβεται και τους Ισραηλινούς να έχουν μία τελευταία επίθεση 13’’. Ο  Σπίντι Σμιθ ανέλαβε την επίθεση, όμως βρήκε σίδερο, με τον Μαργαρίτη να παίρνει το ριμπάουντ και τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην σπουδαία νίκη με 79-77, χάρη σε 1/2 βολές του Κένταλ Σμιθ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

Οn fire: Εξαιρετικός ο Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Ξεχώρισαν: 11 πόντους σημείωσε ο Άλστον, ενώ ο Γκίλμορ είχε 10 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Για την Χάποελ, ο Ράντολφ είχε 19 πόντους και ο Τζόνσον 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον ΠΑΟΚ (63-52) στο 30’.

Διαιτητές: Κοζλόφσκις, Γιλμάζ, Πέσιτς