Ουνικάχα-Τενερίφη 79-84: Στην τρίτη θέση του BCL οι νησιώτες

Η Τενερίφη νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 84-79 στον μικρό τελικό του BCL και τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε πιο δυναμικό ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους σε τρεις περιπτώσεις, με την Τενερίφη να ανεβάζει ρυθμό και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-29). Οι "νησιώτες" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-9, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (53-38).

Η ομάδα του κόουτς Τσους Βιντορέτα κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-52). Αν και η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε το momentum στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-18, η Τενερίφη βρήκε λύσεις και νίκησε εκτός έδρας με 84-79. Οι "νησιώτες" επικράτησαν στον μικρό τελικό και πήραν την τρίτη θέση στην διοργάνωση του BCL της φετινής σεζόν

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Φερναντέθ και Σερμαντίνι με 12 πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Πέρι και Καλινόσκι με 22 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 29-31, 38-53, 52-66, 79-84