Ουνικάχα-Βόννη 67-69: Η γερμανική ομάδα σόκαρε τους οικοδεσπότες και προκρίθηκε στον τελικό του BCL

Η Βόννη νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 69-67 και προκρίθηκε στον τελικό του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, με την Βόννη να βρίσκει απαντήσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-22). Η γερμανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-9, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Αν και οι Ανδαλουσιανοί μείωσαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Γερμανοί βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50). Οι "πράσινοι" συνέχισαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο, με την Βόννη να βρίσκει λύσεις και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 69-67.

Από την Βόννη διακρίθηκε ο Σόρτς με 21 πόντους, με τους Ντελάνι και Χόκινς να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Μπριθουέλα, Ετζίμ και Πέρι να σκοράρουν από δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-22, 31-41, 50-57, 67-69