Βόννη-Στρασμπούρ 83-77: Η γερμανική ομάδα προκρίθηκε στο Final 4 του BCL

Η Βόννη νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 83-77 και έκανε το 2-1 στην σειρά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στο Final 4 του BCL, εκεί που ήδη βρίσκεται η Ουνικάχα Μάλαγα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Βόννη να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό (12-8). Η Στρασμπούρ με ένα επί μέρους σκορ 18-9 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-21). Αν και η γερμανική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα ισοφάρισε στο 18' λεπτό (43-43). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-44).

Παρότι οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-63). Η Βόννη ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Στρασμπούρ με 83-77.

Από την Βόννη διακρίθηκαν οι Σορτς και Χόκινς με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Φραζίερ και Λάνσνταουν με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-26, 44-46, 63-65, 83-77