Μπαχτσεσεχίρ-Ρέτζιο Εμίλια 90-74: Η τουρκική ομάδα κατέκτησε το FIBA Europe Cup

Η Μπαχτσεσεχίρ νίκησε εντός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 90-74 και κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών, κατέκτησε τον φετινό τίτλο του FIBA Europe Cup.

H Μπαχτσεσεχίρ ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-16). Η Ρέτζιο Εμίλια μείωσε άμεσα την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 21-13, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων κατά κύριο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-56). Η Μπαχτσεσεχίρ ανέβασε ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια με 90-74, κάνοντας 2-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε τον φετινό τίτλο του FIBA Europe Cup.

Από την Μπαχτσεσεχίρ διακρίθηκαν οι Σμιθ και Τζόουνς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Στραούτινς με 19 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 30-16, 43-37,  64-56, 90-74