Μπαχτσεσεχίρ-Λέιντεν 90-82: Η τουρκική ομάδα πέρασε στον τελικό του FIBA Europe Cup

Η Μπαχτσεσεχίρ νίκησε εντός έδρας την Λέιντεν με 90-82 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών, με αποτέλεσμα να προκριθεί στον τελικό του FIBA Europe Cup.

Η τουρκική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-38). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-57). Αν και η Λέιντεν πίεσε και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 25-18 στην τέταρτη περίοδο, η Μπαχτσεσεχίρ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 90-82.

Από την Μπαχτσεσεχίρ διακρίθηκαν οι Οζμιζράκ και Ντέκερ με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Λέιντεν ξεχώρισαν οι Νταν και Μπούβκνεχτ με 21 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-19, 46-38, 72-57, 90-82