Ηρακλής-Ανβίλ 86-81: Στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup οι κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής επικράτησε της Πολωνικής Ανβίλ με 86-81, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Fiba Europe Cup, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει την Ισραηλινή Αιρόνι Νες Ζιόνα.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκε με έξι πόντους (11-5, 5'), με την Ανβίλ με ένα επί μέρους σκορ 14-4, να καταφέρνει να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Οι Πολωνοί είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να είναι με οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες ανέβασαν ταχύτητα και εναλλάσονταν στο σκορ, με τους κυανόλυεκους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-61). O Ηρακλής είχε τον έλεχγο του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, με την Ανβίλ βέβαια να είναι μπροστά με δύο πόντους στο 38' (79-77), αλλά την Ελληνική ομάδα να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει με 86-81, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Fiba Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 81-81

On Fire: Ο Ολιβιέρ Χάνλαν με 22 πόντους, μοίρασε εφτά ασίστ και μάζεψε πέντε ριμπάουντ σε 31:06.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 31-21 (οι 10 πόντοι διαφοράς για την Ανβίλ) στο 15'

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χανλάν και Ίμπανγκς με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ανβίλ διακρίθηκαν οι Τζέρελς και Μιελτζαρεκ με 18 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 29 ριμπάουντ της Ανβίλ, με τον Ηρακλή να έχει 39 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Χρούσα, Ματσιούλις, Σάντεθ Σίξτο