Ρέτζιο Εμίλια-Ηρακλής 74-78: Νίκη πρόκρισης για τον Γηραιό

Ο Ηρακλής ανέτρεψε το σκορ στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια με 78-74, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 2-0 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση, με την Ιταλική ομάδα να πέφτει στο 1-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρέτζιο Εμίλια να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά τον Ηρακλή να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Αν και η Ελληνική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Ρέτζιο Εμίλια κατάφερε και είχε τον έλεγχο του αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 30-20, πέρασε μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι κυανόλευκοι πέρασαν στην αντεπίθεση και ισοφάρισαν δύο φορές (46-46, 23' και 48-48, 24'). Η Ρέτζιο Εμίλια με ένα επί μέρους σκορ 14-4,  ανεβασε την διαφορά (62-52, 38'), με την Ελληνική ομάδα να μειώνει, αλλά τους Ιταλούς να είναι με έξι πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Οι κυανόλευκοι με ένα επί μέρους σκορ 20-10 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν την Ρέτζιο Εμίλια με 78-74.

Από την Ρέτζιο Εμίλα ξεχώρισαν οι Μπόστιτς και Τέιλορ με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Χάνλαν και Καββαδάς με 18 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 16-18, 46-38, 64-58, 74-78

Διαιτητές: Αουνγκρότζερς, Οβίνοφ και Μπούμπερτ

On Fire: Ο Μπόστις με 23 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: To 62-52, οι 10 πόντοι για την Ρέτζιο Εμίλια

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 17 λάθη της Ρέτζιο Εμίλια, με τον Ηρακλή να έχει 11 λάθη.