Ισραήλ – Ισπανία 95-87: «Άλωσε» την Βαλένθια με κορυφαίο τον Μπλατ

Το Ισραήλ, αν και έχανε 18 πόντους (52-36) στο 19', ανέτρεψε το σκορ και νίκησε με οχτώ πόντους την Ισπανία με 95-87, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 3-0, με τους Ίβηρες να πέφτουν στο 1-2.

Η Ισπανία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και βρέθηκε με έξι πόντους προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (27-21), ενώ ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-36).

Το Ισραήλ με ένα επί μέρους σκορ 31-20 στην τρίτη περίοδο μείωσε τους πέντε πόντους (72-67) και κρατώντας το momentum και παίζοντας αποτελεσματικό μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Ισπανία με 95-87.

Από το Ισραήλ ξεχώρισαν οι Μπλατ και Μέκελ με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ισπανία διακρίθηκαν οι Κόλομ και Αροστέγκι με 24 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 21-27, 36-52, 67-72, 95-87