Κόνιασπορ-Φενέρμπαχτσε 61-62: Τα χρειάστηκαν οι κίτρινοι αλλά δια χειρός Πιέρ πήραν το διπλό

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εκτός έδρας την Κόνιασπορ με 62-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-2, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-12.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά και ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-13). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-9, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-22).

Οι "κίτρινοι" προστάτεψαν την διαφορά που έχτισαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-43). Η Κονιασπόρ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 18-11, με την Φενέρμπαχτσε χάρη στον Νταϊσόν Πιέρ, που κέρδισε φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ευστόχησε σε δύο βολές, να νικάει εκτός έδρας με 62-61.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Πιέρ και Γκούντουριτς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο Νικ Καλάθης είχε έντεκα πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 24:53 λεπτά.  Από την Κόνιασπορ ξεχώρισε ο Πέρεθ με δώδεκα πόντους, με τους Μπαντζίμ, Σίλινγκ και Σουλάιμον να έχουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-13, 22-32, 43-51, 61-62