Φενέρμπαχτσε-Μπουγιουκτσεκμέτσε 82-69: Συνεχίζουν νικηφόρα οι κίτρινοι-μπλε

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εντός έδρας την Μπουγιουκτσεκμέτσε με 82-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-11.

Αν και η Μπουγιουκτσεκμέτσε ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, η Φενέρμπαχτσε με δέκα σερί πόντους, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους στο 14' λεπτό (34-24). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στα επόμενα λεπτά, οι "κίτρινοι-μπλε" προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-43).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 25' λεπτό (52-52), οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, νίκησε εντός έδρας την Μπουγιουκτσεκμέτσε με 82-69.

Ο Νικ Καλάθης και ο Ντέβιν Μπούκερ δεν αγωνίστηκαν για λόγους ξεκούρασης. Η Φενέρμπαχτσε υπενθυμίζουμε ότι θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό εκτός έδρας την Τρίτη (31/1, 19:45) και την Άλμπα Βερολίνου, την Παρασκευή (3/2, 19:45).

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μαχμούτογλου και Γκούντουριτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-20, 48-43, 63-55, 82-69