Γαλατασαράι-Εφές 70-80: Διπλό για τους μπλε με κορυφαίους τους Λάρκιν και Μπομπουά

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 80-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-5, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-9.

Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους σερί στην αρχή του αγώνα, με την Γαλατασαράι να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Η ομάδα του Έλληνα προπονητή, Ανδρέα Πιστιόλη είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 80-70.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Λάρκιν και Μπομπουά με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισε ο Ένις με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 40-39, 54-57, 70-80