Εφες-Τόφας 84-77: Με καθοριστικούς Πλάις και Μόερμαν

Η Εφες υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Τόφας με 84-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 16-4 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 12-9 (8η θέση).

Η Εφες άρχισε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-15).  Η Τόφας μάζεψε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 23-16, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να κρατάνε την διαφορά και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59).  Η Τόφας έκανε το ματς ντέρμπι στην τέταρττη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, αλλά την Εφες να νικάει εντός έδρας με 84-77.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Πλάις (12ρ. και δύο ασίστ) και Μόερμαν (5ρ. και δύο ασίστ) με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Τόφας ξεχώρισε ο Έννις με 16 πόντους, με τους Κουκ και Σέφερντ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 45-38, 65-59, 84-77.