Πέτκιμσπορ-Φενέρμπαχτσε 95-90: Ήττα στην παράταση από την ουραγό

Η Πετκίμσπορ επικράτησε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε με 95-90 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-13 (16η θέση), ενώ οι κίτρινοι έπεσαν στο 13-3 (2η θέση).

Χωρίς τον Σάσα Τζόρτζεβιτς στον πάγκο που επέστρεψε εσπευσμένα στην Κωνσταντινούπολη λόγω συμπτωμάτων κορονοϊού παρότι το τεστ ήταν αρνητικό, η Φενέρμπαχτσε έκανε εκτός έδρας γκέλα. Η Πετκίμσπορ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36).

Οι κίτρινοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-10, μάζεψαν την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (82-82). Η Πετκίμσπορ ήταν πιο αποτελεσματικά στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με ένα επί μέρους σκορ 13-8 και νίκησε την Φενέρμπαχτσε εντός έδρας με 95-90.

Από την Πετκίμσπορ διακρίθηκαν οι Μπράουνε και Αρμάντ με 27 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μπούκερ και Μαχμούτογλου με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 57-57, 82-82 (κ.α), 95-90