Καρσίγιακα-Εφες 89-98: Απέδρασε από την Σμύρνη και τώρα Παναθηναϊκός

Η Εφές κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Καρσίγιακα, επικρατώντας με 98-89 και για αυτό ανέβηκε στο 24-1 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 20-5 και την τρίτη θέση.

Η Καρσίγιακα ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους (17-6), αλλά η Εφές αντέδρασε άμεσα και μείωσε στους δύο πόντους (29-25), με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-25). Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα επί μέρους σκορ 25-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφεραν να ανατρέψουν τις καταστάσεις και να έχουν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-46).

Στο δεύτερο μέρος, η Εφές είχε τον έλεγχο του αγώνα και πάρα την σθεναρή πίεση της Καρσίγιακα, οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 98-89.

Από την Καρσίγιακα ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Μόργκαν με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εφές διακρίθηκαν οι Μόερμαν και Μίτσιτς με 24 και 23 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-25, 46-50, 64-64, 89-98