Τόφας-Φενέρμπαχτσε 103-104: Μοιραίος παρά την «37αρα» ο Ακούν-Παρσέλ

Η Τόφας κόντραρε στα ίσα την Φενέρμπαχτσε και για λεπτομέρειες ηττήθηκε από την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ με 104-103 για το τουρκικό πρωτάθλημα.

Η Τόφας ήταν μπροστά στο τέλος του ημίχρονου με 51-50, αλλά η Φενέρμπαχτσε ανέτρεψε το σκορ και είχε το προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-66). Οι γηπεδούχοι πάλεψαν τον αγώνα και ο ΝτεΒόν Ακούν-Παρσέλ  κέρδισε τρεις βολές με το σκορ στο 101-104 στο τελευταίο λεπτό. Ο Αμερικανός φόργουορντ ευστόχησε στις δύο και έχασε την τρίτη και μαζί την  ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Η Φενέρμπαχτσε νίκησε την Τόφας εκτός έδρας με 104-103.

Από την Τόφας διακρίθηκε ο Ακούν-Παρσέλ με 37 πόντους και 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Βέσελι με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 μπλοκ

Περίοδοι: 28-24, 51-50, 66-73, 103-104

ΤΟΦΑΣ (Κιουτσούκοζκάν): Παρσέλ 37 (8/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντουρμάζ 14 (4/6 τρίποντα), Ουγκιουρλού 9 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κρίστον 21 (8/10 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Σίμονς 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ομότ 3 (1), Τούνα, Γουάιτ 4, Ντεμίρ 5 (1), Γιασάρ 6

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 10 (2), Ντε Κολό 28 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 18/19 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βέσελι 16(7/11 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ντουβερίογλου 6 (4 ριμπάουντ), Ουλανόβας 9 (1), Χάμιλτον 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαχμούτογλου 14 (3/8 τρίποντα), Σιπάχι 5 (1), Καντάν, Ντίξον 9 (3/8 τρίποντα)