Καρσίγιακα-Τουρκ Τέλεκομ 94-90: Στους τελικούς η ομάδα της Σμύρνης

Η Καρσίγιακα νίκησε εντός έδρας την Τουρκ Τέλεκομ με 94-90, κάνοντας το 3-1 στην σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Εφές.

Η Τουρκ Τέλεκομ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 11 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15). Η Καρσίγιακα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 35-21, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-47).

Αν και η ομάδα της Άγκυρας πήρε προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-72). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Καρσίγιακα να διατηρεί το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας την Τουρκ Τέλεκομ με 94-90, κάνοντας το 3-1 στην σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Εφές.

Από την Καρσίγιακα διακρίθηκαν οι Ντελγκάδο και ΜακΚόλουμ με 21 πόντους έκαστος. Από την Τουρκ Τέλεκομ ξεχώρισε ο Γκραν με 21 πόντους, ενώ ο Τζόουνς είχε 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 15-26, 50-47, 75-72, 94-90