Εφές-Φενέρμπαχτσε 87-78: Με 27αρα Μίτσιτς και 25αρα Μπράιαντ οι μπλε προκρίθηκαν στους τελικούς

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 87-78, κάνοντας το 3-1 στην σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Φενέρμπαχτσε είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Ανατροπή έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές και με ένα επί μέρους σκορ 29-21, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Αν και οι "κίτρινοι" πήραν προβάδισμα με δύο πόντους στο 25' λεπτό (51-49), οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-61). Η Εφές έλεγχε τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 87-78, κάνοντας το 3-1 στην σειρά των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Μπράιαντ με 27 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 18 πόντους, με τους Γκούντουριτς και Μότλει να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-20, 45-41, 65-61, 87-78