Τόφας-Φενέρμπαχτσε 87-98: Στους "4" του τουρκικού πρωταθλήματος η ομάδα του Ιτούδη

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εκτός έδρας την Τόφας με 98-87, έκανε το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-13). Οι "κίτρινοι" κράτησαν την διαφορά του στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-38).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-60). Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τόφας με 98-87, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Χέις και Γκούντουριτς με 25 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Τόφας ξεχώρισαν οι Τουρέ και Μανέκ με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-26, 38-49, 60-70, 87-98