Τενερίφη-Μπαρτσελόνα 76-79: Ίδρωσαν αλλά πήραν το διπλό οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Τενερίφη με 79-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 18-7.

Πιο δυναμικό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-11, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-32).

Αν και οι "νησιώτες" βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 24-15, η καταλανική ομάδα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία του αγώνα και το πάνω χέρι. Η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 7-2 στα τελευταία λεπτά και νίκησε εκτός έδρας την Τενερίφη με 79-76.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σανλί και Βέσελι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Χουέρτας και Σερμαντίνι με 20 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-24, 32-42, 56-57, 76-79