Τζιρόνα-Μπαρτσελόνα 73-84: Απόδραση για τους μπλαουγκράνα από την έδρα της ομάδας του Γκασόλ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Τζιρόνα με 84-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-11.

Προβάδισμα με δέκα πόντους για τους φιλοξενούμενους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12), ενώ οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (36-35).

Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-53). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τζιρόνα με 84-73.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα, Γιουκουμπάιτις και Μίροτιτς με 19, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Τζιρόνα ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Κολόμ με 23 και δώδεκα πόντους. Ο Μαρκ Γκασόλ είχε εννέα πόντους, πέντε ριμπάουντ και μία ασίστ σε 22:52 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 12-22, 36-35, 53-62, 73-84